درباره فدراسيون

.بسمه تعالی
فدراسیون ورزشهای نابینایان و کم بینایان جمهوری اسلامی ایران بعنوان عضو رسمی سازمان جهانی ورزشهای نابینایان و کم بینایان موسوم به IBSA طبق دستورالعمل و قوانین رشته های مختلف ورزشی افراد نابینای مطلق و یا دارای ضایعات شدید بینایی (کم بینایی) در سال 1378 به صورت مستقل تاسیس و همچنین زیرنظر سازمان تربیت بدنی کشورمان فعالیت می نماید . در حال حاضر این فدراسیون تعداد 10 رشته ورزشی در گروه آقایان شامل : گلبال – دوومیدانی – شنا – جودو – شطرنج – دوچرخه سواری دونفره ، وزنه برداری (پاورلیفتینگ، فوتبال 5 نفره ،همگانی و بولینگ را تحت پوشش دارد .
همچنین در گروه بانوان نیز رشته های گلبال – دوومیدانی – شنا ، شطرنج ،بولینگ و همگانی تحت پوشش این فدراسیون قرار دارد.
تهیه و تدوین تقویم ورزشی سالانه در سرفصل های مسابقات قهرمانی کشور , اردوهای تیم های ملی , برنامه های آموزشی و تحقیقاتی و امور فرهنگی و تبلیغی در سطح ورزش قهرمانی و تجهیز و اعزام تیم های ملی به مسابقات برون مرزی اعم از پارالمپیک, جهانی , آسیایی و بین المللی از وظایف اصلی این فدراسیون می باشد.
مضافاً اینکه تعداد 31 هیئت ورزشهای نابینایان و کم بینایان در مراکز استانهای کشور با نظارت و هماهنگی فدراسیون فعالیت می نماید . خدمات و فعالیت های ورزشی مرتبط با رشته های مختلف آقایان و بانوان در استانها توسط این هیئت ها ارائه می گردد .
فدراسیون ورزشهای نابینایان و کم بینایان با تدوین و اجرای برنامه های کوتاه مدت , میان مدت و بلندمدت زمینه های رشد و ارتقاء سطح فعالیت های علمی – ورزشی اقشار نابینا و کم بینای عزیز میهن اسلامی را در حدتوان مالی و اجرایی خود بوجود آورده و ورزشکاران غیور تیم های ملی اعزامی به مسابقات برون مرزی با اثبات توان بالقوه و شایستگی های خود توانسته اند به کسب مقام های تحسین برانگیز نایل گردند که می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
• کسب دهمین دوره مقام قهرمانی بلامنازع جهانی در مسابقات وزنه برداری - پاورلیفتینگ
• کسب مقام نایب قهرمانی جهان در مسابقات جودو .
• کسب مقام قهرمانی آسیا در رشته شطرنج .
• کسب مقام های متعدد از تورنمنت های بین المللی .
• کسب مقام قهرمانی در فوتبال 5 نفره
• کسب مقام سوم و کسب سهمیه پارالمپیک در رشته گلبا ل
• کسب عنوان نایب قهرمانی پارالمپیک لندن در رشته پرتاب نیزه
ارتقاء جایگاه رشته گلبال که تنها رشته ویژه و بدون مشابه ورزش معلولین در جهان می باشد تا کسب مقام سوم جهان و عنوان پنجمی در پارالمپیک لندن که برای اولین بار در تاریخ ورزش نابینایان و کم بینایان کشورمان بوجود آمده است .
بدین ترتیب همت والای غیور مردان و شیرزنان روشن ضمیر کشور عزیزمان موجب گردیده که حضور تیم های ایران در مسابقات بین المللی نابینایان و کم بینایان بعنوان یکی از مشخصه ها در بالابردن اعتبار مسابقات محسوب و آمار تیم های سایر کشورها در مراودات بین المللی با کشورمان روزبروز افزایش می یابد.
مکان اداری این فدراسیون در تهران – خیابان شهید مفتح – خیابان ورزنده – پلاک 15 (ساختمان دفتر امور مشترک فدراسیونها) طبق همکف واقع می باشد .

©کلیه حقوق خبری و تصویری سایت متعلق به سایت فدراسیون نابینایان جمهوری اسلامی ایران می باشد.

arrow icon    arrow icon